top of page
BANNER 1.jpg

CİTY RACER

AKILLI ŞEHİR YARIŞLARI​

KATEGORİ TANIMI / AMAÇ:
CITY RACER yani ŞEHİR YARIŞI’nda genç yarışmacılar için zorlu ve ilgi çekici bir çevre planlanmıştır. Bu çevre içinde bulunan zorluklar ve problemleri yaratıcı şekilde çözmeye yönelik robotik sistemler geliştireceklerdir. Bu sayede hem mühendislik ve bilimsel bakış açıları gelişmekte hem de problem çözme temelli bu çalışma ile başarılı bir STEAM uygulaması yapmış olurlar. Yarışma içinde genç yarışmacılar çizgi izleyebilen, küçük objeleri taşıyıp yerlerini değiştirebilen, engebeli arazileri geçebilen ve benzeri farklı problemleri çözebilen robotlar tasarlayacaktır.

 YARIŞMA KİTİ:
 ROBOTIS STEM, ROBOTIS Dream, ROBOTIS Dream II, ROBOTIS ENGINEER, ROBOTIS PREMUIM

 YAŞ:
 Ortaokul – Lise (Ayrı kategoriler olacaktır.)

 TAKIM FORMASYONU:
 3 Kişi

 KATEGORİ KURALLARI:
 i. Verilen alan üzerindeki görevlerin yerine getirilmesi üzerine bir yarışmadır. Görevlerdeki değerlendirme en kısa sürede   görevi gerçekleştirme ve görevleri tamamlama durumuna göre puan toplanır.
 ii. Halter kaldırma: Görev duraklarından biri olan bu alanda halter benzeri bir ağırlık bir yerden alınıp daha yüksek farklı   bir  yere kaldırılarak yerleştirilmelidir.
 iii. İzle ve Harekete Geç: Robotlar ilerledikleri çizgi yolunda nasıl devam edeceklerini önlerine gelen anlamı tanımlı   renklerden çıkartarak doğru istikamete doğru ilerlemeye çalışırlar.
 iv. Topa vur ve yoluna devam et: Robotlar bu durakta bir pinpon topu yardımıyla üst üste dizilmiş hedefleri yıkamaya   çalışırlar.
 v. Atlama Alanı: Bu durakta robotlar plastik toplarla dolu bir alanın içinden geçerek yoluna devam edebilmedir.
 vi. Robotlar bu duraklardaki performanslarına göre puan toplarlar.

 DEĞERLENDİRME :
 Günde 2 Müsabaka Halinde, Süre ve Görev Odaklı

Tekerlekli spor robot liginin asıl amacı, robotların halter, atletizm, topu tekmeleme, okçuluk ve itme engelleri gibi çeşitli spor malzemeleri yapmak zorunda oldukları ilgi çekici bir ortamda akademik yarışmalar geliştirmektir. Bu zorluklar ve problemleri yaratıcı şekilde çözmeye yönelik robotik sistemler geliştireceklerdir.

BANNER 2.jpg
BANNER 3.jpg

80'lerde popüler bir TV dizisinden ilham alarak tasarlanan İmkansız Görev Yarışmasının amacı, öğrencilerin yaygın olarak bulunan öğeleri, makas ve çekiç gibi basit araçları kullanarak çeşitli sorunları çok kısıtlı bir zaman içerisinde çözmek için hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını kullanmalarını gerektiren bir etkinlik sunmaktır. Takımların, sıradışı bir sorunu çözmek için bir robot oluşturmak ve programlamak için sınırlı sayıda malzeme kullanmasına izin verilir.

HuroCup liginin amacı, karmaşık ortamlarda birçok görevi gerçekleştirebilecek insansı robotlar geliştirmektir. Bu yarışma, farklı alanlarda birçok farklı görevi gerçekleştirebilecek esnek, sağlam ve çok yönlü robotların geliştirilmesine vurgu yapar. Özellikle karmaşık hareket planlama ve insan-robot etkileşimi gibi yürüme ve dengeleme gibi birçok insansı robotik alanındaki araştırmaları teşvik eder.
(örn. Okçuluk, sprint, maraton, futbol, engel koşusu, uzun atlama, halter ve basketbol)

BANNER 4-.jpg
bottom of page