top of page

Hackathon Nedir?

 

En basit haliyle bir kodlama yarışmasıdır. “Hack day”, “Hackfest”, “Code fest”, “Code camp” gibi isimlerle de karşımıza çıkabilir. Hackathon genellikle yazılım geliştiricilerinin, arayüz tasarımcılarının

ve bilgisayar programcılarının 2-5 kişilik gruplar halinde bir araya gelerek

1-2 gün boyunca çalışarak yeni bir proje geliştirdikleri yarışmadır.

Hackathon’a Kimler Katılabilir?

 

Hackathonlara kendini teknoloji alanında geliştirmiş yazılımcılar, software developerlar, arayüz tasarımcıları ve bilgisayar programcıları katılabilir. Hackathonu düzenleyen kurum eğer bir şirket ise, o şirkette çalışma fırsatı yakalamak için düzenledikleri hackathonda kendini göstermek, yetenekler için iyi bir fırsat olacaktır.

Hackathon’da Bir Gün Nasıl Geçer?

 

Hackathonlar genellikle hackathon’un konusuyla veya odağıyla ilgili sunumlarla başlar. Daha sonra katılımcılar kişisel ilgi ve becerilerine göre takımlara ayrılırlar. (Eğer siz kendi takımınızı kurup katılmışsanız, aynı takımınızla devam edebilirsiniz.) Daha sonra asıl yarışma başlar. Takımların kendi aralarında verilen görevi tamamlayabilmek için beyin fırtınası yapmaları ve ardından oluşan fikri koda dökmeleri gerekir. Bu ana kısım bazen bir gün bazen ise bir hafta kadar sürebilir. Yarışma süresince hosting firma tarafından katılımcılara yiyecek içecek ve bazı durumlarda uyku tulumları dağıtılır. Süre bitiminde her grubun sonuçlarının jüriye ve diğer katılımcılara sunulduğu bir oturum düzenlenir. Büyük fikirleri ve ilerlemekte olan işleri yakalayabilmek için insanlar genellikle gösterilerden oluşan bir video yayınlar, ekran görüntülerini ve ayrıntılarını içeren sonuçları gösterir, açık kaynak kodları için bir yer önerirler ve sunumlarını tamamlarlar.

Hackathon Yarışması Ekip Ödülleri

• Birincilik Ödülü : 10.000 TL
• İkincilik Ödülü : 6.000 TL
• Üçüncülük Ödülü : 3.500 TL

Hackathon Yarışmasında finale kalmaya hak kazanıp dereceye
giremeyen 17 ekibe ise 500 TL finale kalma
(mansiyon) ödülü verilecektir.

Yarışmaya katılım öncesi

Akıllı Şehir Bursa sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

Hackathon Neden Düzenlenir?

 

Hackhatkon, sadece ürün geliştirilmesi, şirket tanıtımı veya iş alım için düzenlenmez. Özellikle Facebook Hackathon gibi örneklerinde yalnızca bu amaç yoktur. Ürününüzde yazılım ya da donanım eksiklerini görüp, bu problemleri nasıl çözeceğinizi bu yarışmalarla çözebilirsiniz. Bununla beraber teknolojik ürününüzle ilgili farklı bakış açıları kazanabilirsiniz. Hackathona katılan takımlardan ürününüzle ilgili belki daha önce düşünmediğiniz fikirler edinebilirsiniz. Facebook, özellikle bu alandaki hackathonları sayesinde birçok özelliğini bu şekilde kazanmıştır.

Hackathon'a Neden Katılmalı?

 

Hackathon'a katılmak için birçok neden olabilir. Yeni insanlarla tanışırken bir yandan kendini geliştirmek ve yeni şeyler öğrenmek isteyenler bu etkinlikleri kaçırmamalıdır. Bu etkinlikler diğer yazılımcılarla tanışma fırsatı sunar. Yeteneklerin bilgilerini yoğun bir şekilde kullanarak, onların alana hakimiyetini sınarken kendilerini test etme olanağı ve en önemlisi inovatif fikirlerini hayata geçirme imkanı sağlar. Hackathon, en sonunda ise ortaya çıkan projelerle birlikte iş ve staj fırsatlarını da beraberinde getirir. En güzeli de yeteneklere oldukça keyifli ve bir o kadar da yararlı bir deneyim kazandırır.

Yarışma İçeriği;

Bursa Büyükşehir Belediyesi Bilim ve Teknoloji Merkezi, akıllı ulaşım ve trafik sorunlarının giderilmesiyle ilgili hayatı kolaylaştıracak dijital teknolojiler (web siteleri ve akıllı telefon uygulamaları dahil) oluşturulmasını teşvik etmek amacını taşıyan bir etkinliktir. Belirli bir göreve (iş) ilişkin olarak birlikte bir Ekip olarak çalışmaya istekli, farklı yetenek ve becerilere sahip katılımcılardan Ekipler kurulur.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından düzenlenen Science Expo Hackathon, akıllı ulaşım ve trafik sorunlarının giderilmesiyle ilgili alanlara ilişkin hizmet ve uygulamalar geliştirmek amacıyla lise, üniversiteve girişimcilere hitap eden geniş kapsamlı bir yarışmadır.

bottom of page